Czasem każdy z nas może mieć trudność z bezpośrednim opowiadaniem o sobie.

ZABAWY z cyklu POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ – zabawa z metaforą (wiek dziecka: od 12 lat).

Cel: Czasem każdy z nas może mieć trudność  z bezpośrednim opowiadaniem o sobie. Wtedy może pomóc zmiana perspektywy narracyjnej. Pozwalamy po prostu jakiejś rzeczy żeby o nas opowiadała. Dzięki tym zabawom dziecko może w bezpieczny sposób wyrazić swoją indywidualność, opowiedzieć coś więcej o sobie poprzez metaforę. Dzięki doświadczeniu życzliwej uwagi  rodzica, jego autentycznego zaciekawienia pozbawionego oceny, krytyki i oczekiwań, może poczuć się ważne dla rodzica, wysłuchane, docenione. Jednocześnie może dowiedzieć się czegoś więcej także o swoim rodzicu. 

I. GDYBYŚ BYŁ….

Czas trwania: około 40 min (po 20 min dla osoby).

Przebieg zabawy:

Najpierw dziecko, potem rodzic odpowiadają na pytania. Rodzic pyta, dziecko odpowiada,  potem zamiana. Starajcie się nie odpowiadać  na pytania w stylu: dlatego bo lubię. Opowiedzcie więcej. Zachęcajcie siebie wzajemnie do zastanowienia.

1. Jaki ptak/ owad byłby  podobny do Ciebie? Jakie są jego charakterystyczne cechy? Dlaczego wybrałeś akurat tego ptaka / owada? W jaki sposób przypomina Ciebie? Jakie ma cechy które w nim lubisz? Jakie odnajdujesz w sobie?

2. Gdybyś był rośliną, to jaką? Co Ci się podoba w tej roślinie? Jakie ma charakterystyczne cechy? Opisz ją, jak najbardziej szczegółowo? Co takiego w tej roślinie jest szczególnego? W jaki sposób ta roślina przypomina Ciebie?

3. Jeśli miałbyś być jedzeniem to jakim? Co lubisz w tym jedzeniu najbardziej? Za co ludzie lubią to jedzenie? Co jest w nim smakowitego? Czym się wyróżnia? Pod jakim względem to jedzenie odzwierciedla Ciebie?

4. Jeśli miałbyś być piosenką, to jaką? Opowiedz co sprawia, że wybrałeś akurat tę piosenkę? Co w niej lubisz? Jaki jest nastrój tego utworu i w jaki nastrój Cię wprowadza? O czym opowiada? Z czym Ci się kojarzy? O czym jest tekst piosenki? Co to mówi o Tobie? Jaki jesteś skoro wybrałeś akurat tę piosenkę?

5. Jaką byłbyś porą roku? Co lubisz w tej porze roku? Co Ci się w niej podoba? Co sprawia, że przypomina Ciebie? Jaka pogada najbardziej Ci pasuje? Co wtedy możesz robić?

6. Jakim byłbyś miastem? Co w tym mieście jest szczególnego? W jaki sposób oddaje Twój charakter?

7. Jakim byłbyś państwem? Co w tym kraju jest wyjątkowego, charakterystycznego? Dlaczego wybierasz akurat to państwo? Co je wyróżnia spośród innych? Co to mówi o Tobie?

8. Jakim byłbyś instrumentem muzycznym? Jaki dźwięk wydaje ten instrument? Z jaką muzyką Ci się kojarzy? Jacy ludzie zazwyczaj grają na takim instrumencie?  Czy mają jakieś wspólne cechy? Co to mówi o Tobie?

9. Gdybyś był książką, to jaką? O czym opowiada  ta książka? Jacy są w niej bohaterowie? Jak się kończy? Co Cię w niej poruszyło, zaciekawiło? Co sprawia, że ta książka mogłaby wyrazić Ciebie?

10. Gdybyś był samochodem, to jakim? Co w tym samochodzie Ci się podoba? Jaki to typ auta, czym się wyróżnia? Opowiedz, co ten wybór mówi o Tobie, że jaki jesteś?

11. Gdybyś był filmem, to jakim? O czym jest ten film? Jakie są losy głównego bohatera? Z jakiego powodu wybrałeś ten film? Co Ci się w nim szczególnie podobało? Co Cię zaskoczyło, zaintrygowało, zaciekawiło? W jaki sposób ten film opisuje Ciebie?

 

Następnie porozmawiajcie:

- co było dla Ciebie ciekawe, zaskakujące w tej zabawie?
- co udało Ci się odkryć?
- co było przyjemne, co nieprzyjemne?
- co zauważyłeś?
- czego dowiedziałeś się o sobie?
- czego dowiedziałeś się o mnie?
- co chciałbyś jeszcze powiedzieć?

 

II. CO POWIE O MNIE?

Czas trwania: około 40 min

Przebieg zabawy:

Dziecko wraz z rodzicem stara się zastanowić, co powiedziałyby o nim różne przedmioty, których używa na co dzień, a także (jeśli są w domu), domowe zwierzęta: kot, pies, chomik, rybka itp. Najpierw dziecko, potem rodzic odpowiada na pytania, które zadają sobie wzajemnie.- Wyobraź sobie, że jakiś przedmiot, który zaraz wymienię, będzie opowiadał o Tobie. Jakim jesteś, co robisz, co jest dla Ciebie ważne, czego chcesz itd. Niech każdy z tych przedmiotów snuje swoją opowieść o Tobie, bardzo indywidualną, osobistą, szczególną. Będą to przedmioty codziennego użytku, takie które Cie bardzo dobrze znają! Słyszą Twoje rozmowy, widza jak się zachowujesz, niektóre nawet wyczuwają może Twoje myśli, emocje! Każda z tych rzeczy sporządzi Twój portret.

Co mówi więc o Tobie:

- Twoje łóżko
- Twoje biurko
- Twoja piżama
- Twoja szczoteczka do zębów
- Twoja szczotka do włosów
- Twoje buty
- Twoje spodnie
- Twój ołówek
- Twoja książka, którą właśnie czytasz- Lodówka
- Telewizor
- Lampa ….itd.

Jeśli macie w domu zwierzęta możecie zapytać:

- co powie o Tobie Twój pies?
- Twój kot?
- Twoje świnki morskie?
- Twój chomik?
- Twoje rybki? …..itd.

Następnie porozmawiajcie:

- co było dla Ciebie ciekawe, zaskakujące w tej zabawie?
- co udało Ci się odkryć?
- co było przyjemne, co nieprzyjemne?
- co zauważyłeś?
- czego dowiedziałeś się o sobie?
- czego dowiedziałeś się o mnie?
- co chciałbyś jeszcze powiedzieć?

 

III. JAKIM BYŁBYM ZWIERZĘCIEM?

Czas trwania: około 45 min

Przebieg zabawy:

Wyobraźcie sobie, jakim zwierzęciem chcielibyście się stać? Jakie zwierzę najlepiej oddaje Wasz charakter, najlepiej do Was pasuje? Porozmawiajcie o tym ze sobą. Jakie to będzie zwierzę? Roślinożerne? Drapieżne? Dzikie? A może domowe? Gdzie żyje to zwierzę? Czy jest zwierzęciem stadnym, czy raczej samotnikiem? Zastanówcie się jakie są jego szczególne cechy.  Jak wygląda? Opiszcie szczegółowo jego wygląd. Czy to zwierzę jest ostrożne, płochliwe i czujne, czy może zwykle zrelaksowane, majestatyczne, pewne, odważne?  Czy to zwierzę żyje w nocy czy w dzień? Wyobraźcie sobie, że jesteście tym zwierzę i przez chwilę popatrzcie na świat jego oczami. Jak to jest być tym zwierzęciem? Co lubicie? Czego się boicie? Do czego jesteście potrzebni? Co sprawia Wam przyjemność, a czego nie znosicie? Co Was wyróżnia spośród innych zwierząt? Jakie macie szczególne umiejętności? Jakie macie szczególne, cechy? Z jakiego jesteście gatunku i czym się on charakteryzuje? W jaki sposób się poruszacie?  Jakich macie wrogów? Na kogo polujecie (jeśli tak jest)? Co lubicie jeść? Opiszcie Wasze myśli, uczucia, opiszcie Waszą codzienność, Wasze przeżycia, Wasze działania, to co robicie.

Teraz wczujcie się w to zwierzę i wyobraźcie sobie, że jesteście nim. Poruszajcie się jak to zwierzę, wydobywajcie dźwięki charakterystyczne dla tego zwierzęcia. Chodźcie po pokoju i zachowujcie się tak, jakbyście byli tym wybranym przez siebie zwierzęciem. Poznajcie się :-) Może zechcecie porozmawiać ze sobą ;-) Teraz narysujcie to zwierzę, kredkami, farbami, ołówkami – jak Wam się podoba. Wybierzcie jedną cechę, którą chcecie przejąć od swojego zwierzęcia i podpiszcie obrazek tym słowem. Możecie powiesić gdzieś w domu, np. na lodówce Wasze rysunki.

Po skończonej zabawie porozmawiajcie:

- co było dla Ciebie ciekawe, zaskakujące w tej zabawie?
- co udało Ci się odkryć?
- co chciałbyś jeszcze powiedzieć?
- co było przyjemne, co nieprzyjemne?
- co zauważyłeś?
- czego dowiedziałeś się o sobie?
- czego dowiedziałeś się o mnie?
- co chciałbyś jeszcze powiedzieć?


Anna Czarnecka, psychoterapeuta, coach ACC ICF, współzałożycielka Ośrodka Inner Garden.

 

logo inner

http://www.inner-garden.pl

Chcesz otrzymywać od nas informacje o nowościach i ekskluzywne treści? ZAREJESTRUJ SIĘ, abyśmy mogli wysyłać do Ciebie newsletter.

WIĘCEJ W KURSACH
MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Chcesz rozpocząć współpracę komercyjną i umieszczać na naszych kanałach swoje treści?

Skontaktuj się z nami.