Zakładanie firmy - kiedy już podejmiemy decyzję, pojawiają się pytania.

Jaką założyć firmę?

Kiedy już podejmiemy decyzję odnośnie rozpoczęcia prowadzenia działalności
gospodarczej zaczynają pojawiać się coraz to nowe pytania. Jaką formę i rodzaj działalności wybrać? Gdzie załatwić formalności? Ile czasu one zajmą i wreszcie ile nas to będzie kosztowało?

W pierwszej kolejności należy zdecydować jaka forma działalności będzie w naszym przypadku optymalna. Stawiając pierwsze kroki we własnym biznesie najczęściej wybiera się poniższe formy działalności.

- Jednoosobowa działalność gospodarcza
- Spółka cywilna
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jest to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jednoosobowa nie oznacza, że w firmie musi pracować jedna osoba. Można w jej ramach zatrudniać wiele osób lecz właściciel jest tylko jeden i co ważne odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania i ewentualne roszczenia.

Aby założyć jednoosobową działalność należy udać się do dowolnego urzędu gminy i złożyć wniosek CEiDG. Większość formalności zostanie wykonana za nas a sama działalność formalnie może funkcjonować już po kilku dniach roboczych.

Samo założenie działalności nie generuje kosztów. Dodatkowym lecz nieobowiązkowym kosztem jest pieczątka (koszt ok 50 zł).

Spółka cywilna

Jeśli chcemy aby wspólników było więcej w ramach otwieranej działalności możemy wybrać najprostszą formę spółki jaką jest spółka cywilna. Spółka cywilna to w uproszczeniu dwie lub więcej działalności jednoosobowych połączonych umową spółki.

Otworzenie tego typu działalności jest niemalże równie proste co jednoosobowej działalności gospodarczej. Dodatkową formalnością pozostaje sporządzenie umowy
spółki. Co ważne nie musi ona być podpisana przy obecności notariusza co redukuje początkowe koszty jej otwarcia.

Należy pamiętać, że w ramach spółki cywilnej każdy wspólnik odpowiada solidarnie za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Innymi słowy jeśli jeden ze wspólników podpisze niekorzystną umowę lub zaciągnie zobowiązanie pozostali wspólnicy muszą
liczyć się z koniecznością pokrycia ewentualnych strat z własnych środków.

Spółka cywilna podobnie jak jednoosobowa działalność gospodarcza nie wymaga środków do jej założenia. Ewentualnie możemy skorzystać z pomocy prawnika, który
przygotuje nam umowę spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest działalnością, która wymaga nieco więcej od swoich właścicieli lecz oferując w zamian wymierne korzyści.

Powyższa forma działalności jest droższa założeniu i prowadzeniu. Spowodowane jest to koniecznością rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz prowadzeniu tzw. pełnej księgowości, która jest droższa w porównaniu do uproszczonej formy (KPiR), którą możemy wybrać zarówno w jednoosobowej działalności jak i spółce cywilnej.

Korzyści, które oferuje tego typu spółka to przede wszystkim ograniczenie
odpowiedzialności wspólników (do wysokości wniesionych wkładów), możliwość skorzystania z obniżonych stawek podatku dochodowego CIT-15% oraz łatwiejsza kontrola finansów dzięki konieczności prowadzenia skrupulatnej pełnej księgowości. Niewątpliwą zaletą spółki z o.o. jest także brak konieczności opłacania składek ZUS przez jej właścicieli co nie jest możliwe w przypadku pozostałych form prowadzenia działalności.

Podsumowując, ważne jest aby już na samym początku działania na własny rachunek podejmować dobre i świadome decyzje. Jedną z nich jest wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności. Wiele z tych decyzji może przynieść nam wiele korzyści w
przeszłości a błędne lub nieprzemyślane decyzję mogą ciągnąć się za nami przez długi czas co w konsekwencji może zaważyć o dalszej egzystencji naszego biznesu. W przypadku braku wystarczającej wiedzy lub czasu aby ją posiąść warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia doświadczonych specjalistów.

logo porada biznes

http://www.kancelariaclear.pl

Chcesz otrzymywać od nas informacje o nowościach i ekskluzywne treści? ZAREJESTRUJ SIĘ, abyśmy mogli wysyłać do Ciebie newsletter.

Chcesz rozpocząć współpracę komercyjną i umieszczać na naszych kanałach swoje treści?

Skontaktuj się z nami.